Ovoce a zelenina do škol

Úvodní stránka » Rodiče » Výživa školáků »

Něco o výživě školáků

Pro školáka je charakteristický pozvolný tělesný růst, zaznamenáváme však rychlý rozvoj intelektuálních, sociálních a emočních funkcí.

V tomto období je třeba, aby strava byla pestrá. Zastoupeny by měly být všechny potraviny skupin potravinové pyramidy. Strava školáka by měla být rozdělena do tří hlavních denních jídel, doplněných dvěma svačinami. To vše dodá dostatek energie a živin pro správný růst a vývoj dítěte.

Nejdůležitějším denním jídlem školáka je snídaně. Děti, které snídají, bývají méně obézní, jsou ve škole soustředěnější a mají i lepší studijní výsledky. V mnoha rodinách se po ránu spěchá a na snídani „nezbývá čas“. Dítě tak nedostane šanci doplnit po nočním hladovění zásoby glukózy v játrech. Jelikož je to právě glukóza, kterou potřebuje mozek ke své činnosti, dítě je následně ve škole nesoustředěné a unavené.

Dítě mnohdy navíc ani nestihne po noční pauze řádně uhradit tekutiny, protože po ránu nestihne vypít ani šálek čaje či mléka nebo sklenici vody. To se může projevit zvýšenou únavou, nepozorností či bolestmi hlavy. Nedostatek tekutin způsobuje vysychání sliznic, které jsou pak náchylnější k průniku infekce. Nedostatek tekutin může způsobit také zácpu a nechutenství a tak ještě zvýšit nepříjemné pocity dítěte.

Pamatujte:

  • Školák, který pravidelně jí, nemá potřebu „vybílit večer ledničku“ a přejíst se na noc – tento „nárazovitý“ styl stravování je nejpříhodnější pro rozvoj nadváhy a obezity.
  • Školák by měl jíst alespoň pětkrát za den ovoce anebo zeleninu, které jsou dobrým zdrojem vitaminů, minerálních a dalších významných látek – například vlákniny a některé druhy i vody.
  • Školák by měl sníst dvě až tři porce mléka či mléčných výrobků. Mléko je nejlepším zdrojem vápníku pro rostoucí kostru a zuby. Zároveň je zdrojem důležitých v tucích rozpustných vitaminů – A a D.
  • Školák by měl sníst alespoň dvě porce ryb týdně. Ryby jsou dobrým zdrojem bílkovin, vitaminů a minerálních látek a mají nízkým obsah nasycených tuků. Tučné ryby, jako je makrela, losos a sardinky obsahují omega 3 mastné kyseliny.
  • Školák by si měl alespoň dvakrát denně vyčistit zuby.
  • Školák měl by mít hmotnost přiměřenou své tělesné výšce a věku.
  • Školák by se měl nejméně jednu hodinu denně věnovat pohybové aktivitě.


  RSS kanál  Sdílet na Facebook  Sdílet na Twitter  Sdílet na Google+